Buradasınız: Ana Sayfa > KALİTE > Sertlik Kontrolü

Sertlik Kontrolü

 

Sertlik genel olarak; bir malzemenin sert bir ucun dalmasına karşı gösterdiği direnç olarak tanımlayabiliriz.  Sektörümüzde çok farklı sertlik test yöntemi kullanılmaktadır.  Bunları kabaca sayacak olursak;

Shore Sertlik Testleri: Bu testte, sertlik ucunun malzemeye ne kadar nüfuz ettiği ölçülür.  Dalma ucu, uluslararası normlarca belirlenmiş özelliklere sahip yaylı bir sistem tarafından hareket ettirilmektedir. Malzemenin sertlik değeri ne kadar büyükse, dalma derinliği o kadar az; fakat uygulanan kuvvet de bir o kadar yüksek olacaktır. Farklı formlardaki sertlik (dalma) uçları ve yay karakterizasyonları; farklı skalalardaki Shore sertliklerine uygun tasarlanmaktadır. En yaygın Shore Sertlik Skalaları Shore A ve D'dir. Ek olarak özel uygulamalar için Shore B, C, 0, 00, 000 ve D0 gibi farklı sertlik skalaları da tercih edilebilmektedir. Shore Skalası sertlik testlerinin uygulama alanı yumuşak elastomer (Shore A) malzemelerden başlamakta ve rijit termoplastik malzemelere (Shore D) kadar geniş bir alanı kapsamaktadır.

Bilyalı Dalma Sertlik Testleri: Rijit malzemelerin sertlik ölçümleri için ISO 2039-1 normuna göre ''Ball Indentation'' olarak da bilinen bilyalı dalma sertlik testleri uygulanmaktadır. Testte; bilya biçimindeki bir sertlik ucu sabit bit test kuvvetinde numune üzerine bastırılmaktadır. Sertlik ucunun malzemeye dalma derinliği, malzemenin sertlik değerini vermektedir.

Rockwell Sertlik Testleri: ISO 2039-2 ve ASTM D 785 normlarında plastik malzemeler için farklı Rockwell sertlik skalaları belirlenmiştir. Sabit bir kuvvet altında sertlik ucunun dalma derinliğinden hesaplanan bilyalı dalma (Ball Indentation) sertlik testlerinin aksine Rockwell sertlik testlerinde dalma derinliği önceden belirlenmiş bir ön yükte elde edilmektedir. Farklı Rockwell skalalarına uygun farklı özelliklere sahip sertlik uçları edinilebilmektedir.

Ayberksan olarak her zaman ürün kalitesi ve müşteri memnuniyetini kendisine ilke edinen bir şirket olarak kullanım özelliklerine göre bu testlerden biri yada bir kaçı ürün üstünde uygulanmaktadır.