Savunma Sanayi


   Türkiye Savunma Sanayinin Tarih içerisindeki ilk oluşumu 14. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. 17. Yüzyıla kadar güçlü konumda olan Savunma Sanayimiz, 18. Yüzyılda Avrupa’daki gelişmelerin dışında kalmamız ve 1. Dünya Savaşı sonrasında gücünü kaybetmiştir.

   II. Dünya savaşı sonrası Cumhuriyet dönemi ilk yıllarında başlatılan savunma sanayisi alanındaki faaliyetler içinde bulunulan ekonomik durum ve siyasi sebeplerden ötürü ABD’den alınan yardımlar ile dışa bağımlı hale gelmiştir.

1970’li yıllarda Milli Savunma Sanayinin kurulması için somut adımlar atılmıştır. 1980’li yıllarda başlatılan kalkınma planları ve Savunma Sanayi Müsteşarlığının kurulması ile kullanılan silah ve ekipmanların millileştirilmesi adına gerekli adımlar atılmıştır.

   Milli savunma sanayimiz, son dönemdeki gelişmelere paralel olarak birçok sektörü de harekete geçirmiştir. Bunlardan en önemli olanlarından birisi de enjeksiyon kalıp sektörüdür. Hassas ve karmaşık sistemlerden oluşan savunma sanayi; silah, araç ve ekipmanlarını karşılayacak yerli tedarikçiler konusunda özenli davranmaktadır.

   Kalite ve sistem testlerinden sonra Savunma Sanayisinde yetkilendirilen AYBERKSAN Plastik Kalıp Sanayi; kablosuz haberleşmeden, insansız hava araçlarına, keskin nişancı tüfeklerinden ağır zırhlı araç ekipmanlarına varıncaya kadar birçok alanda tasarım, ürün geliştirme, prototip imalatı, özel imalatlar gibi başarılı projelere ASELSAN, MKE, TAI, STG gibi kurumsal firmalar aracılığı ile imzasını atmıştır.