logo

Enjeksiyon Kalıp İmalatı

  • 07/12/2021

Enjeksiyon Kalıp İmalatı

Enjeksiyon kalıp imalatı, uygulamaya bağlı olarak çoğu plastik türünün üretildiği bir formdur. Enjeksiyon fırınında eritilen plastik hammadde, yüksek basınçta kalıba enjekte edilir. Kalıp içinde soğutulan plastik, kalıbın şeklini alır. Bu işlemin süresi saniyelerle ölçülebilecek kadar kısadır. Bu işlem, çok hassas boyutlarda plastik parçalar üretmenizi sağlar. Uygun olmayan ürünler geri dönüştürülebilir ve yeniden şekillendirilebilir. İmalat için kullanılan makineler, yüksek üretim kapasitesine sahiptir. Kolay ve hızlı seri üretim sağlamasının yanı sıra daha az işçilik maliyetini garanti eder. Bazı durumlarda, insan çabası olmadan otomatik olarak üretilebilir. Nihai ürün ilk kez sunulduğundan, genellikle sonradan işlem gerekmemektedir. Boyutsal doğruluk mevcuttur ve üretim toleransları aynıdır. Bu, diğer yöntemlerle üretilemeyen çok küçük parçaların üretilmesini mümkün kılar. Bunlara ek olarak ekonomik ve hızlı üretim sağlar.

Plastik Enjeksiyon Kalıplama Makinesi Nasıl Çalışır?

Plastik enjeksiyon kalıplama makinesi ünitesi silindirin ön tarafında bulunur ve kalıbı açıp kapatmak için kullanılır. Bu sistem sabit bir plakaya ve hareketli bir plakaya sahiptir. Kalıbın yarısı sabit plakaya, diğer yarısı hareketli plakaya takılır. Enjeksiyon işleminde, toz ve granül formundaki reçine, besleme hunisinden, malzemenin ısıtıldığı ve eritildiği tek bir uygulama ile yeterli miktarda silindire aktarılır. Aynı zamanda silindir içerisinde bulunan bir vida sayesinde çevrilerek silindirin önüne doğru hareket eder. Vidanın eksenel hareketi, erimiş reçinenin meme kanalından yüksek basınçta taşınmasına ve kalıp boşluğuna dolmasına neden olur. Parçanın şeklini alan reçine, soğuyana kadar basınç altında kalır. Nozula reçine ilave edilerek pres ve tutma aşamaları uygulanarak parçanın büzülmesi dengelenir. Soğuduktan sonra hareketli plaka ilerleyerek kalıbı açmakta ve bir itici yardımıyla parçaları dışarı çıkarmaktadır.

Enjeksiyon Kalıp İmalatı Avantajları

Enjeksiyon kalıp imalatı avantajları oldukça fazladır. Enjeksiyon kalıplama, birçok özdeş plastik parçanın üretilmesi için en ekonomik teknolojidir. Takım kalıplandıktan ve makineye kurulduktan sonra, plastik parçalar çok hızlı ve ucuz bir şekilde üretilebilir. Hemen hemen tüm termoplastik malzemeler (ve bazı ısıyla sertleşen reçineler ve silikonlar) enjeksiyonla kalıplanabilir. Geliştirilmesi gereken farklı fiziksel özelliklere sahip çok çeşitli malzemeler sunar.