logo

Plastik Enjeksiyon Kalıp İmalatı

  • 08/12/2021

Plastik Enjeksiyon Kalıp İmalatı

Plastik enjeksiyon kalıp imalatı, piyasada bulunan plastiklerin uygun seri üretimini sağlar. Kalıp yapımı bu açıdan çok popülerdir. Plastik enjeksiyon kalıplama her geçen gün artan faaliyetlerden biridir. Bu açıdan enjeksiyon kalıp imalatında zamanlama çok önemlidir. Kalıp yapımında doğru ölçülendirme üretime de büyük avantajlar sağlamaktadır. Günümüzde plastik kalıpların yaygınlaşması sayesinde hemen hemen her yerde plastik ürünleri görülmektedir. Örneğin mobilyalar, bilgisayarlar, spor malzemeleri bunlardan bazılarıdır. Bu açıdan imalat sektörünün en önemli araçlarından biri kalıplardır.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Teknolojisi

1872'den beri var olan bir süreç olan plastik enjeksiyon kalıp teknolojisi, erimiş plastiği bir kalıba enjekte ederek plastik parçaların üretilmesi işlemidir. Bu teknoloji süreci esasen karmaşık bir süreç olarak karşınıza çıkar. İlk olarak, kalıp tasarımcısı istenen ürüne uygun kalıbı tasarlamalıdır. Ardından, kalıp tasarımı moldflow vb testlerle kontrol edilir. Sonrasında kalıp seti üretim hattına aktarılır. CNC işleme, EDM, cilalama neticesinde kalıp yapımının son aşaması olan kalıp montajına geçilir. Ayrıca kalıp tasarımından büyük ölçekli üretime kadar bazı problemler nedeniyle birkaç kalıplama testi gerektirir. Plastik kalıp testi olarak adlandırılan kalıplama işleminin son aşamaları hala zaman alıcıdır. Numunelerin onayının ardından nihai ürünün seri üretimi başlar.

Plastik Enjeksiyon Kalıplamanın Önemi

Teknolojik gelişmeler nedeniyle, kalıp yapımı ve makine kalıp işi günümüzde gittikçe büyümektedir. Plastik enjeksiyon kalıplama, günlük hayatınızda bulunan birçok parçanın imalatının yapılmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan bu ürünlerin yapım sürecinde zaman, kalite ve malzeme tasarrufu ile işçilik maliyetlerini minimuma indirmektedir. Plastik enjeksiyon kalıplama yönteminin temel amacı maliyetleri düşürmekten farklı olmamakla birlikte çalışma sistemine ve oluşturulan ürüne göre değişiklik gösterebilmektedir.