logo

Plastik Kalıp Üretim Süreci

  • 21/10/2021

Plastik Kalıp Üretim Süreci

Birçok alanda kullanılan plastikler, plastik kalıp üretim süreci aşamalarından geçer. Metaller ve seramiklerle rekabet edebilecek önemli mühendislik malzemeleri halinde olan plastik, ısı ve elektrik izolasyonu yüksek, mukavemet/ışık oranı yüksek, kimyasal aşınmaya karşı yüksek dirençli ve ucuz üretim özelliklerine sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle ambalaj sektöründen havacılık sektörüne, tıbbi cihazlardan mutfak eşyalarına kadar çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Plastik Kalıp İmalat Şirketi

Kalıp yapılırken üretilecek nihai plastik ürünün tasarımına uygunluğu çok önemlidir. Üretilecek plastik ürünün kalıp formu alanında uzman bir ekip tarafından yapılmalıdır. Bu açıdan plastik kalıp imalat şirketi deneyimli uzman ekibi ve teknik altyapısı ile kalıp yapımında gerekli tüm gereksinimleri sunmalıdır.

Plastik Enjeksiyon Makinesi

Enjeksiyon kalıplama sırasında, ham plastik malzeme bir eriyik kalıba preslenir. Burada plastik soğur ve kalıbın şeklini alır. Plastik malzemeyi gereken sıcaklık için ısıtan ve kalıba enjekte eden plastik enjeksiyon makinesi, malzemeyi doldurduktan sonra soğumasını sağlar. Ayrıca bu makineler kalıptan çıkarılmasını sağlayan mekanizmayı içeren mekanizmayı destekler.

Plastik Enjeksiyon Kalıp İmalatı

Plastik enjeksiyon temelde plastik malzemenin kanaldan kalıp boşluğuna yüksek hızda eriyik sıcaklığının üzerinde bir sıcaklık aralığında enjekte edilmesidir. Bu açıdan plastik enjeksiyon kalıp imalatı boyut ve toleranslar ölçüsünde yapılır. Seri üretim olduğu için birçok sektörde yaygın olarak kullanılan bir üretim yöntemidir. Bu işlem ile en küçük parçalardan otomotiv ve savunma sanayi ürünlerine kadar birçok ürün üretilmektedir.

Enjeksiyon Kalıp ile Plastik Üretimi

Enjeksiyon Kalıp ile Plastik üretimi basit bir yöntemdir. Bu işlem, kalıbın plastik enjeksiyon makinesine bağlanması ve toz hammaddenin hazneye beslenmesi ile başlar. Daha sonra hammadde ısıtılır ve eritildiği kovana aktarılır. Kovanda eriyen hammadde belirli bir basınç altında memeden geçer. Daha sonra erimiş hammadde, kademeli olarak değişen basınç altında kalıp içerisinde ilerler ve soğutma işlemi ile soğuk hale gelir. Bu sırada kalıptaki plastiğin çevrim süresi ve ısısı uygun olmalı ve kalıplardaki itici ile düşen ürünün çekme paylarına dikkat edilmelidir.

Plastik Kalıp İmalatı Güney Viraj

Plastik enjeksiyon kalıplamada kullanılan kalıpların tasarımından üretime kadar tüm süreçler, plastik kalıp imalatı Güney Viraj firmalarının deneyimli ekibi tarafından yapılır. Bu açıdan plastik enjeksiyon kalıpları, eğitimli enjeksiyon kalıpçıları ve tasarımcılar tarafından, yılların titiz çalışmasıyla milyonlarca parça üretebilecek kalite ve hassasiyetle tasarlanmakta ve üretilmektedir.

Plastik Kalıp İmalatı Güney Viraj Indiana

Üretilecek plastik malzemenin fikrinden seri üretimin gerçekleştirilmesine kadar geçen süreç kalıpların yapımıdır. Nihai ürüne doğrudan etkisi ile kalıp yapımı, çok hassas mühendislik emeği, modelleme, çizim ve bilgisayar ortamında ileri teknoloji yazılımlarla kurgulama gerektir. Bu aşamada ise plastik kalıp imalatı Güney Viraj Indiana firmaları devreye girer.

Bangalore Plastik Kalıp Üreticileri

Plastik kalıp işlemi ile plastik malzeme imal ettirmek isteyenler, alanında deneyim sahibi ve ürettikleri malzemeler ile piyasada meşru bir yere sahip olan, güvenli ve ekonomik üretim yapabilen üreticilerden hizmet almalıdır. Bu açıdan Bangalore plastik kalıp üreticileri ihtiyacınız olan hizmeti sağlar.

Plastik Kalıp Üreticileri Kanada

Plastik kalıp üreticileri, elindeki çizimlerden kalıp plakasına uygularken kalıbın tam çiziminden değil, genel konturları içeren çizimlerden yola çıkarak çalışır. Çalışma sırasında çizimlerden ek ayrıntılar okur ve bunları forma uygular. Çalışma, alet üzerindeki referans noktalarının belirlenmesi ile başlar. Bu açıdan böyle bir hizmete ihtiyacınız varsa plastik kalıp üreticileri Kanada bölgesinde yaşayanlar için hizmet vermektedir.

Plastik Kalıp Yapan Firma

Plastik kalıp yapan firma, plastik kalıplama işlemleri için hizmet verir. Kalıpla üretilecek parçanın geometrisi ve yüzey özellikleri doğrudan enjeksiyon kalıplı parçaya aktarılır. Bu işlemler sayesinde ise düşük maliyet, daha az malzeme kaybı, yüksek üretim hızı ve otomasyona uygunluk gibi avantajlardan yararlanılabilir.

Plastik Kalıplama Kalıpları Üreticileri Pune

Kalıp yapılırken birçok konuya dikkat etmek gerekir. Kalıp imalatında ve uygulamasında avantajlar elde etmek için mevcut teknolojinin yeterince kullanılması gerekmektedir. Basit şekiller sadece operatör tarafından belirtilen koordinatlarla işlenebilirken, karmaşık şekiller CAD/CAM programları yardımıyla makine yönlendirmeli koordinatlarla işlenir. Bu aşamada ise üreticilerden hizmet almak gerekir. Bu açıdan plastik kalıplama kalıpları üreticileri Pune bölgesinde bu hizmete ihtiyacı olanlar için destek sağlar.