logo

Enjeksiyon Kalıplama Şirketleri

  • 21/10/2021

Enjeksiyon Kalıplama Tanımı

Enjeksiyon kalıplama, yüksek hacimli plastik parçaların üretim süreci olarak tanımlanabilir. Çoğunlukla aynı parçanın tekrar tekrar binlerce hatta milyonlarca kez üretildiği seri üretim süreçlerinde kullanılan kalıpların imalatı ile başlar. Geniş ürün yelpazesi ve gerekli fiziksel özelliklerinin neredeyse tam olarak eşleşmesini sağlanması en önemli avantaj olarak ortaya çıkmaktadır. Plastik kalıbının çok katmanlı olması, mekanik özellikleri ve çekici görünümü ile, minimum çevresel etkiye sahip olan ve işlevine göre pahalı olmayan bir işlemdir.

Enjeksiyon Kalıplama İşlemi

Enjeksiyon kalıplama işlemi günümüzde birçok alanda kullanılan plastiklerin üretilebilmesi için tasarlanan kalıpların ortaya çıkma sürecidir. Bu açıdan tüketim mallarının yanı sıra mühendislik uygulamaları için de tercih edilir. Etrafımızdaki hemen hemen tüm plastik ürünler enjeksiyon kalıplar ile üretilmiştir. Çünkü teknoloji ile çok düşük birim maliyetlerle çok yüksek miktarlarda özdeş parçalar üretilebilmektedir. Enjeksiyon kalıplar ile çok sayıda özdeş plastik parça üretmek çok ekonomiktir. Kalıp şekillendirildikten ve makineye montajı yapıldıktan sonra, ürün çok hızlı ve ucuz bir şekilde üretilebilir.

Enjeksiyon Kalıp ve Otomasyon

İşletmelerin, fabrikaların ve kuruluşların temel amacı, teknolojiden en iyi şekilde yararlanmaktır. Bunun yanı sıra hizmet ve ürünlerde kullanılan her şeyin birim maliyetini düşürerek finansal olarak en iyi şekilde yararlanabilecekleri yatırımlar yapmak amaçlanır. Enjeksiyon kalıp ve otomasyon, teknoloji kullanımı yoluyla girişimcileri kolaylaştıran bir araç olarak üretim süreçlerinde yaygın olarak bir araya gelmektedir. Enjeksiyon kalıpta üretilecek plastiklerin yüzey kaliteleri, hammaddeleri ve geometrik şekilleri otomasyona etki edecek temel unsurlardır. Kalıp yollukların özellikle sıcak olması durumunda gerekli parametrelerin doğru hesaplanması ve uygulamanın doğru sıralama ile yapılması şarttır. Burada en temel amaç ürün baskı sürecinde arta kalan yolluk parçasını ortadan kaldırarak hammadde ve çevrim süresinden kâr elde etmektir.

Enjeksiyon Kalıp Alternatifleri

Enjeksiyon kalıplar, yüksek yüzey ve parça kalitesi ile birçok alanda plastik ürünlerin seri üretimi için en yaygın kullanılan ürünlerdir. Enjeksiyon yönteminde kullanılan kalıpların maliyeti yüksek olmasına rağmen, seri üretimde enjeksiyon kalıp ile üretilen plastik değeri düşünüldüğünde parça başına en ekonomik üretim yöntemidir. Seri üretime başlamadan önce parça tasarımlarınızın eksiksiz olduğundan emin olunması gerekir. Aksi takdirde, kalıp imalatı sonrası revize işlemleri çok pahalı hale gelir. Ayrıca, tasarım ve ar-ge sırasında, üretimden önce kararlar almak üretim maliyetlerini azaltacaktır.

Bu aşamada enjeksiyon kalıp alternatifleri de size yardımcı olur.

  • Alüminyum kalıp
  • Tek gözlü kalıp
  • Çok gözlü kalıp
  • Multi-part kalıp
  • Insert kalıp
  • Şişirme kalıp

 

Alüminyum Enjeksiyon Kalıplama

Alüminyum malzeme üretildikten sonra çeşitli işlemlerden geçerek sanayide kullanılabilir hale gelir. Endüstriyel ürünlerin imalatında farklı süreçler vardır. Tasarımcılar ürünlerin hangi yöntemle yapılacağına karar verirler. Alüminyum malzemeden üretim yapmanın farklı yöntemleri vardır. Bunlar ise basınçsız döküm ve basınçlı döküm olarak ayrılabilir. Basınçsız döküm durumunda, kalıcı döküm ve kum kalıba döküm olarak bir bölünme mümkündür. Bunun yanı sıra basınçlı döküm enjeksiyon kalıplama ile aynı anlama gelir. Alüminyum enjeksiyon kalıplama teknolojisi ile plastik enjeksiyon kalıplamada olduğu gibi yüksek hacimli ürünler üretmek mümkündür. Erimiş alüminyum malzeme belirli bir basınç altında kalıp içerisine itilir ve kalıp tamamen doldurulur. Soğutma işleminden sonra parça çıkarılır. Burada ayrıca yükleme ve boşaltma için robotları kullanılabilmektedir. Ürünlerinizi alüminyum enjeksiyon kalıplama yöntemiyle ürettirerek seri üretimin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Enjeksiyon Kalıplama Şirketleri

Enjeksiyon kalıplama şirketleri, enjeksiyon kalıplama ile müşterilerine yüksek kaliteli, çok bileşenli plastik parçalar ve nihai ürün üretim hizmetleri sunar. Enjeksiyon kalıplama, plastik bir parçayı seri üretmenin en uygun maliyetli yoludur. Üretim sırasında plastikler eritilir ve hassas işlenmiş metal kalıplara enjekte edilir. Diğer bir deyişle binlerce plastik parça tek bir metal kalıptan yapılırken her parça aynı kalitede yapılır. Tüm bunlar ise geniş malzeme ve yüzey çeşitleri ile müşterilere sunulur.

Yakınımdaki Enjeksiyon Kalıplama Şirketleri

Plastik enjeksiyon kalıplarının tasarımı, genellikle plastik enjeksiyon kalıplama ile plastik malzemelerin şekillendirilmesine dayanmaktadır. Gelişen teknolojiler ile plastik sürekli değişmekte ve yapı olarak daha da geliştirilmektedir. Bu nedenle plastik enjeksiyon kalıplama işlemi giderek daha önemli hale gelmiştir. Bu imalat sürecinin en önemli bileşenlerinden biri olan kalıp, imalatı oldukça zor bir elemandır. Bundan dolayı kalıp yapımında azami özen ve hassasiyet gösterilmeli ve uzmanlık bilgisi ile kalıplama yapılmalıdır. Bu açıdan yakınımdaki enjeksiyon kalıplama şirketleri ile hızlı bir şekilde bu hizmetten yararlanabilirsiniz.