logo

Enjeksiyon Malzemeleri Nelerdir?

  • 07/12/2021

Enjeksiyon Malzemeleri Nelerdir?

Enjeksiyon malzemeleri; plastik enjeksiyon kalıplama işlemi için gerekli olan hammadde, kalıp ve makineden oluşur. Plastik enjeksiyon işleminde potada eriyen plastik malzeme kalıba enjekte edilir ve bu işlemden sonra eriyen plastik soğutulur ve kullanma hazır hale gelir. Plastik enjeksiyon kalıplama, bir polimerden yapılmış plastik bir malzemenin yüksek sıcaklıkta eritilerek şekillendirilmesi ve bu şekle getirilmesi işlemidir. Sanayi sektöründe oldukça tercih edilen firmalar tarafından kullanılmaktadır. Plastik enjeksiyon kalıplamanın en temel tanımı, erimiş plastik hammaddenin bir kalıba sıcaklık kullanılarak enjekte edilerek kalıplanması ve kalıbın soğutulup çıkartılarak ürün elde edilmesidir. Plastik enjeksiyon kalıplamanın üretim yöntemi, endüstriyel alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Hayatın en küçük parçalarından en büyük parçalarına kadar birçok parça plastik enjeksiyon kalıplama kullanılarak üretilmektedir.

Plastik Enjeksiyon Ne Demek?

Plastik enjeksiyon ne demek sorusu hammaddelerin yüksek sıcaklıkta eritilerek bir kalıba enjekte edilmesi işlemi şeklinde cevaplanabilir. Plastik enjeksiyon kalıplama üretim süreci, endüstriyel sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yaşamın en küçüğünden en büyüğüne kadar birçok ürün plastik enjeksiyon kalıplama işlemi kullanılarak üretilmektedir. Modern endüstride plastik enjeksiyon makineleri bilgisayar ve yazılım sistemleri ile entegre edilerek kullanılmaktadır. En son teknoloji ile donatılmış bir plastik enjeksiyon makinesi, enjeksiyon ünitesi ve kalıplama ünitesi olmak üzere iki ana parçadan oluşmaktadır. Bu nedenle, bu enjeksiyonu gerçekleştirmek için bu teknolojiye hakim olmak gerekir.

Plastik Enjeksiyon Kalıpçılığında Bilinmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

Plastik enjeksiyon işlemi işinin ehli bir firma tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde plastik enjeksiyon işlemi düzgün çalışmayabilir ve doğru ürün elde edilemez. Bu durumdan kaçınmak için plastik enjeksiyon kalıplama aşamasını tam olarak anlamanız gerekir. Bu açıdan plastik enjeksiyon kalıpçılığında bilinmesi gereken kurallar ve dikkat edilecek faktörleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Plastik enjeksiyon 8 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar; Hammadde seçimi, doğru sıcaklıkta eritme, doğru kalıp yerleşimi, Kalıbın kapama aşaması, enjeksiyon, soğutma, kalıp açma ve çıkarma olarak sıralanabilir. Bu sebeple plastik kalıp yapımı ve plastik enjeksiyon kalıplama alanlarında başarı ile sektördeki en deneyimli plastik üreticileri ile çalışmanız gerekir. Bu sayede birçok avantajdan yararlanmanız mümkün bir hale gelir. Böylece hem doğru ürün elde eder hem de zaman ve maliyet kaybından kaçınmış olursunuz.