logo

Plastik Enjeksiyon Kalıbı Nasıl Çalışır?

  • 07/12/2021

Plastik Enjeksiyon Kalıbı Nasıl Çalışır?

Büyük miktarlarda erimiş plastiği, herhangi bir ürün elde etmek için doğru zamanda doğru sıcaklıkta kalıba enjekte etmek için plastik enjeksiyon makinesi geliştirilmiştir. Bu süreç, uzun zamandır bilinen metal döküme çok benzer. Bir enjeksiyon kalıplama makinesi temel olarak içinde piston bulunan bir sıkıştırma kısmı ve granül halinde bulunan plastiği eritmeye yarayan pota ve vidalı enjeksiyon bölümlerinden oluşur. Bu makinelerin doğru alet ve uzman kişilerce kontrol edilmesi tavsiye edilir. Hareketli plaka, çift mafsallı bir kol ve bir silindir tarafından çalıştırılır. Kalıp fabrikaları ihtiyacınız olan şekli istenilen ölçülerde üretebilmeniz için en uygun şekilde hazırlamaktadır. Plastik enjeksiyon kalıplama alanında uzmanlaşmış ekipler, 3D CAD yüzey ve hacim modelleme programı kullanarak tasarımlar yapmaktadır. Tasarlanan kalıp bir CAM programı ile CNC makinesinde birebir oluşturulur.

Enjeksiyon Kalıplama Yöntemi Nedir?

Enjeksiyon kalıplama yöntemi, her kalitede çok parçalı plastik parçalar ve nihai ürün imalat hizmetleri sunmaktadır. Enjeksiyon kalıplama, plastik parçaları seri üretmenin en uygun maliyetli yoludur. Üretim sırasında plastik granüller eritilir ve hassas işlenmiş bir kalıba enjekte edilir. Sonuç olarak binlerce plastik parça tek kalıpta yapılır ama her parça aynı kalitede üretilir. Tüm bunlar çok çeşitli malzeme ve yüzey varyasyonları ile sunulur. Enjeksiyon kalıplama ile tel makaralar, paketler, şişe kapakları, otomobil parçaları, oyuncaklar, bazı müzik aletleri, sandalyeler ve küçük masalar, saklama kutuları, makineler ve çok daha fazlası üretilmektedir.

Plastik Enjeksiyon Kalıpçısı Ne İş Yapar?

Takım kullanılarak üretilen parçaların şekil ve yüzey özellikleri doğrudan enjeksiyonla kalıplanmış parçaya aktarılır. Genel olarak, enjeksiyon kalıplama için ilk maliyet en yüksektir. Çünkü binlerce parça üretebilen kalıplar tasarlamak için yüksek düzeyde uzmanlık gerekir. Bu açıdan plastik enjeksiyon kalıpçısı, şekilleri genellikle alüminyumdan veya takım çeliğinden CNC freze ile işler ve istenen standartlara getirir. Enjeksiyon kalıplama, otomotiv, medikal, giyim, elektronik ve çok parçalı imalat gibi birçok endüstride kullanılmaktadır. Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan irili ufaklı hemen hemen tüm plastik ürünler bu işlem kullanılarak üretilmektedir. Otomobiller, bilgisayar kasaları, gözlükler, diş fırçaları ve buzdolapları için plastik parçalar enjeksiyon kalıpçıları tarafından üretilir.