logo

Enjeksiyon Kalıplama

  • 24/12/2021

Enjeksiyon kalıplama, iyi şekilde tolerans sahibi olan ve birbiriyle aynı biçimdeki plastik parçaların, seri şekildeki üretimi amacıyla yapılan üretim teknolojisi yöntemlerinden birisidir.  Enjeksiyon kalıplama işleminde, ilk olarak polimer granüller eritilir. Ardından eriyik plastik, basınç altında katılaşıp soğuması için kalıp içine enjekte edilir.

Termoplastik polimerler hem renklendirilebilen hem de farklı katkı maddeleri kullanılarak çeşitlendirilebilen malzemelerdir. Bu kalıplama yönteminde tasarım itibariyle üretim kısmına kadar geçen süre minimum 4 hafta şeklindedir. İşlemdeki ilk yatırım maliyeti biraz yüksektir. Buna rağmen büyük hacimli üretimlerde maliyet düşüktür. Bu nedenle de sık sık tercih edilir.

Tasarlanmış olan kalıpları, kişiler istedikleri zaman yeniden üretim için kullanılabilirler. Bu açıdan tasarım konusunda esneklik sunan bir yöntemdir.

Enjeksiyon Kalıplama Nasıl Yapılır?

Enjeksiyon kalıplama, tüketicilerin ürünleri ve birtakım mühendislik uygulamaları için son derece yaygın bir şekilde kullanılır.

Günlük hayattaki pek çok plastik ürün aslında bu yöntemle üretilir. Bu durumun sebebi ise; parça başına son derece düşük bir maliyetle, yüksek hacimlerde sahip parçalar üretilebilmesidir.

Düşük maliyet; birim başı 0,1 ile 1$ arasında olabilmektedir. Fakat bu işlemin ilk etaptaki maliyetleri biraz yüksek olur.

Yöntemi uygulayabilmek için sahip olunması gereken bazı özel takımlar vardır. Ancak kalıpların tasarımını ardından parça seri üretim aşamasına geçildiği zaman hem başlangıç maliyetlerini hem de bundan daha fazlası karşılanmış olur.

Enjeksiyon Kalıplama Avantajları Nelerdir?

Her türlü termoplastik malzemenin enjeksiyon kullanılarak kalıplanma şansı vardır. Aynı zamanda birtakım silikon ve termosetler de yine enjeksiyon aracılığıyla kalıplanabilir.

Bu konu, tasarlanacak farklı fiziksel ayrıntıları olan birbirinden farklı kalıplar ile mümkündür.

Enjeksiyon kalıplama işlemleri, parçaların ebatına ve kalıpların işleme düzenine göre 15 ile 120 saniye arasında sürebilmektedir.

Kalıp göz sayısı artırılarak tek kalıp ile birden daha çok parça üretilebilir. Bu durum üretim kapasitesinin artmasına katkı sağlar.

Enjeksiyon kalıplamanın sunduğu en önemli avantajlardan biri ise, son işlemin gerek duyulmadan ürün üretimi yapabilmesidir.

Ayberksan ile her türlü enjeksiyon kalıplama işlemlerini rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Uzman kadro ve yeni nesil cihazlarla projelerinizi kısa süre içerisinde sonuçlandırabilirsiniz.