logo

Plastik Enjeksiyon

  • 22/08/2021

Plastik Enjeksiyon

Plastik enjeksiyon kullanımı son zamanlarda artış gösteren bir uygulamadır. Eriyik hale getirilen plastik maddenin kalıp içerisine enjekte edilmesi, enjeksiyon kalıbın kapanması sonrası soğuyan hammaddenin ürün şeklini alması sonucu ürün elde edilmesi sürecidir. Plastik enjeksiyon ile üretilen plastik ürünler birçok alanda tercih edilmektedir. Plastik enjeksiyon işlemi sürekli olarak tercih edilen bir yöntemdir. Plastik enjeksiyon işlemi yapılırken kullanılan plastik kalıplarının tercihi uzun ömürlü ve kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

Plastik Enjeksiyon Makinesi Nedir?

Plastik imalatı ve kalıplama işleminin kolay yapıldığı özel bir makinedir. Enjeksiyon presi olarak kullanılan makinede enjeksiyon kalıbın içerisine enjekte edilen sıcak haldeki hammaddenin soğuması sonucu plastik ürün elde edilmektedir. Makine içinde iki kısım yer almaktadır. Bunlar mengene ve kalıp ünitesidir. Genel olarak plastik enjeksiyon makinesi plastik ürünleri üretirken yatay ve dikey konumlarda üretim sağlar. Günümüzde yer alan makineler yatay olarak yer almaktadır. Yatay konumlarda kullanılan makineler yüksek basınç altında kullanılmaz. Yüksek basınç altında genel olarak dikey makineler tercih edilmektedir. Plastik enjeksiyon kalıbı makine içerisine sabitlemesi dikkatli yapılmalıdır.

Plastik Enjeksiyon Makinesi Nasıl Çalışır?

Plastik hammaddenin oluşumu için plastik enjeksiyon makinesi oldukça önemlidir. Plastik ürün oluşumuna yardımcı olan kalıptan soğutulmuş plastik ürün çıkarılacaktır. Plastik enjeksiyon kalıplama makinesi enjekte yöntemi ile plastik üretimi yapmaktadır. Eriyik hammaddenin kalıp içerisine enjekte edilmesi, plastik kalıbın kapanması ve plastiğin soğuması ile üretim gerçekleşir.

Plastik Enjeksiyon Kalıplama Yöntemi Nedir?

Enjeksiyon kalıplama yöntemi oldukça avantaj sağlayan bir yöntemdir. Seri üretim sunan plastik enjeksiyon yöntemi birçok anlamda avantaj sağlamaktadır. Enjeksiyon yapılırken, polimer içerikli madde eritilir. Erime sonrası belirli olarak basınç uygulanır. Basınç sonrası soğuması beklenir. Genel olarak plastik enjeksiyon sisteminde farklı renklendirici maddeler tercih edilmektedir. Günümüzde yer alan birçok plastik parça plastik enjeksiyon kalıplar ile üretilmektedir. Plastik enjeksiyon sistemi günlük hayatımızda da birçok konuda kolaylık sağlamaktadır. Enjeksiyon kalıp üretim süresi yaklaşık olarak 4 haftayı bulmaktadır. Maliyet ve fiyatlar da ürün geometrisine ve üretim süresinin uzunluğuna göre değişim göstermektedir.

Enjeksiyon Kalıplama Nasıl Yapılır?

Genellikle birçok plastiğin üretilmesi için tercih edilen plastik kalıpları oldukça önemlidir. Enjeksiyon kalıp sistemi kurulurken, maddenin yapısı oldukça önemlidir. Kalıp için kullanılan malzemenin yüzey alanı ve yapısı kalıplamada büyük öneme sahiptir. Kalıplama birçok konuda avantaj sağlamaktadır. Enjeksiyon işlemleri seri üretime fayda sağlamaktadır. Yüksek üretim sağlayan enjeksiyon kalıpları süre avantajı sağlamaktadır. Plastik kalıp imalatı yapılırken üretilen parçaların seri üretime uygun olması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Başlangıçta enjeksiyon kalıp maliyeti oldukça yüksek gözükse de seri üretimden elde edilecek süre ve yüksek üretim hacmi düşünüldüğünde plastik enjeksiyon kalıp, maliyetini kısa sürede amorti etmektedir. Üretilen kalıpların 1.000.000 baskıya dayanıklı olması gerekmektedir. Geniş ürün yelpazesine hitap eden enjeksiyon kalıpçılığı oldukça avantaj sağlamaktadır. Farklı fiziksel özelliklere sahip özel bir üründür. Yüksek olarak verim sunan kalıp imalatı oldukça önemlidir. Seri üretim sonunda sürekli açılıp kapanan kalıplarda bakım yapılmaz ise aşınma meydana gelebilir. Görsel olarak harika ve kusursuz bir görünüm elde etmek için kalıpların bakımları periyodik olarak yapılmalıdır.