logo

Plastik Enjeksiyon Kalıplama

  • 23/09/2021

Plastik Enjeksiyon Kalıplama

Plastik enjeksiyon kalıplama, Eriyik plastik hammaddeleri ile kullanıldığından özel bir uygulamadır. Dolayısı ile plastik enjeksiyon kalıplama tasarımları­ birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle endüstriyel üretimde genellikle tercih edilmektedir. Enjeksiyon kalıp makinelerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Makine esas olarak mengene, enjeksiyon ve kalıptan oluşmaktadır. Makineye konulan hammaddeler uygun bir sıcaklık ile ısıtılır. Isıtma işleminden sonra hammaddeler eritilir. Enjeksiyon kalıplama işlemi sırasında izleme yapılmaz ise hata oluşur. Plastik üretim işlemi düzenli bakım ve doğru hammadde seçimi ile başarılı bir şekilde ilerler.

Yakınımdaki Plastik Enjeksiyon Kalıplama

Enjeksiyon kalıplama makinesi, belirli bir sıcaklıkta eriyen plastik hammaddelerin belirli bir basınç altında bir enjeksiyon kalıbına konulup, ilgili soğutma süresi dolduktan sonra kalıbın açılması ve plastik ürünün çıkışının yapıldığı bir süreçtir. Bu süreçten yararlanmak için ise yakınımdaki plastik enjeksiyon kalıplama seçeneğinden yararlanmak mümkündür. Genel olarak plastik ürünlerin erimiş plastiğin bir kalıba dökülmesiyle elde edilse de plastik enjeksiyon kalıplama işleminin kusursuz bir şekilde tamamlanması için her aşamada büyük özen gösterilmesi gerekmektedir. Plastik enjeksiyon kalıplamada kullanılan hammaddelerin nem ve tozdan arındırılmış olması sağlanmalı, kalıpların düzenli bakımları yapılmalı ve operatör hatalarına karşı önlemler alınmalıdır. Ayrıca enjeksiyon makinesinin huni, vida, meme, yolluk burçları ve namlunun düzenli muayenesi ve bakımı önemlidir.

Plastik Enjeksiyon Makinesi

Plastik enjeksiyon genellikle plastik malzemenin eritilip yeniden şekillendirilmesi ile gerçekleştirilir. Soğutulan malzeme daha sonra kalıptan çıkma işlemi ile sonlandırılır. Plastik enjeksiyon kalıplama ile birçok malzeme üretilmektedir. Esas olarak enjeksiyon kalıplama makinelerinin plastik kalıpları için kullanılır. Plastik enjeksiyon makinesi genellikle 3 parçadan oluşur. Enjeksiyon ünitesi ve kalıp makinenin bir parçasıdır. Aynı zamanda, sıkıştırma cihazı makinenin bileşenlerinden biridir. Plastik enjeksiyon kalıplama yapıldığında, kenetleme cihazı ilk tercihtir. Kapatma cihazı enjeksiyon için çok önemlidir. Belli bir basınç altında şeklini korumak için kullanılan mekanik bir parçadır. Enjeksiyon kalıbını birbirine bağlayan kısımdır. Enjeksiyon ünitesi malzemenin döküldüğü yer olarak adlandırılır. İnşaat aşamasının gerçekleştiği bu bölüme plastik malzemeler aktarılır. Bir ısıtıcı yardımıyla kalıpta eritilecek şekilde tasarlanmıştır. Kalıplama işlemi sırasında plastik malzeme, katı bir malzeme oluşana kadar kalıp içinde tutulur. Sonrasında katı malzeme oluşur ve kalıp çıkarılarak plastik üretilmiş olur.