logo

plastik kalıp ve plastik üreticisi

  • 20/01/2022

Plastik Kalıp ve Plastik Parça Üreticisi

Plastik parça üretimi; doğru insan ve makinler gerektiren, zorlu bir süreçtir. Teknik bilgi ve pratik deneyime sahip olunması gerekir. Plastik tasarım hem mekanik hem de ekonomik performansın yanı sıra, güvenlik açısından da optimize edilmelidir.

Plastik Kalıp Nedir?

Üretilecek plastiğin geometrisi, üretim adedi ve üretilecek makinenin özellikleri doğrultusunda tasarlanan plastik kalıp, hassas ölçülerde plastik parçalar üretilmesini sağlar. Uygun makine ile plastik hammaddenin nihai ürüne ulaşması sağlanır. Plastik kalıp imalatı sayesinde; şekil, dayanıklılık, kalite gibi özellikler belirlenmiş olur.

Plastik Kalıp İmalatı Nasıl Yapılır?

Plastik kalıp imalatı yüksek hassasiyet oranına sahip ürünlerin, daha kaliteli ve verimli bir şekilde üretilmesini sağlar. Kalıp üretimi; TV, otomobil, kalem, cep telefonu gibi endüstriyel alanda kullanılan her türlü plastik aparat, makine parçası, tek kullanımlık gibi ürünlerin seri üretim şeklinde yapılmasını sağlayan süreçtir.

Kalıp üretimi;

  • Soğuk yolluklu enjeksiyon kalıp
  • Sıcak yolluklu enjeksiyon kalıp
  • Şişirme kalıp
  • Kauçuk pres kalıbı
  • Insert kalıp olarak yapılabilir.

CNC tezgahlarında ürünün işlenmesi için, tasarlanan kalıbın CAM ile programlanmış olması gerekir. Yapılan programlama sonrasında kalıp, CNC tezgahlarında işlenmeye başlar. Yüzey işleminin gerçekleştirilebilmesi için; kumlama, EDM dalma erozyon, freze tezgâhları tercih edilir.

Enjeksiyon kalıbın toplanmasından önce; hareketli kısımlar bir kez daha kontrolden geçirilerek, tüm denetlemeler yapılır. Son kontrollerin ardından kalıp toparlanarak, deneme baskısına gider.

Plastik Enjeksiyonda Hangi Kalıplar Kullanılır?

Plastik enjeksiyon kalıbı, kullanım amacına göre yapılır. Plastik kalıp imalatı içinde, birçok farklı plastik enjeksiyon kalıbı kullanılır.

  • Enjeksiyon kalıbı: Termoset ve kompozit plastiklerin yüksek ısı ve basınç altında eritilerek kalıp içerisine enjekte edilmesi ile ürün elde edilen kalıplardır. Kapaktan düğmeye, bağlantı elemanlarından cihaz parçalarına kadar birçok sektördeki ürünlerin üretilmesinde yaygın olarak kullanılır.
  • Vakum kalıp: Termoform plastiklerin üretiminde kullanılan kalıp şeklidir. Plastik levhanın kalıp üzerine geldiği anda vakumlanarak plastiğin kalıbın şeklini alması sureti ile uygulanan bir sistemdir.
  • Şişirme kalıplar: Eriyik halde ocak üzerinden akan hammadde, kalıp içine hapsedilir ve basınçlı hava verilerek ürünün oluşması sağlanır. Bidon, şişe kalıpları bunlara örnektir.
  • Extrüzyon kalıbı: Extrüzyon ocağında eritilen ürünün, plastik kalıp içinde sürekli akıtılarak, hava ya da su ile soğutulmasıyla yapılır. Pencere kapı profilleri, kablolar bu şekilde üretilir.

Yılların verdiği tecrübeyi, yenilikçi çözümleriyle sizlere sunan https://ayberksan.com/ sitesini ziyaret ederek, ihtiyacınız olan profesyonel danışmanlığı alabilir ve tasarımlarımızı görebilirsiniz.