logo

Plastik Enjeksiyon Kalıpçılığı

  • 13/08/2021

PLASTİK ENJEKSİYON KALIPÇILIĞI

Temelleri 1890’lı yıllarda bilardo topunun fildişinden imal edilmesine alternatif bir seçenek olarak ortaya atılmasına dayanan Plastik Enjeksiyon sektörü Enjeksiyon Kalıpçılığını da beraberinde doğurmuştur. Günlük hayatımıza girmiş ve hayati önemi oldukça fazla olan nesnelerin çoğu plastikten üretilmektedir. Mutfak eşyalarından otomotiv parçalarına, elektrik santrallerinden sulama ekipmanlarına, ateşli silah ve araçlardan tek kullanımlık ürünlere, inşaat malzemelerinden seyahat gereçlerine, medikal ürünlerden oyuncaklara ve daha sayamadığımız birçok alanda plastik ürünler kullanılmaktadır. Plastik enjeksiyona konu ürünlerin seri olarak üretilmesi doğru enjeksiyon kalıbı ile mümkündür. Plastik ürünlerin arzu edilen kalite ve özellikte olması kalıbın kaliteli ve tecrübeli ellerden çıkması ile mümkündür. Enjeksiyon kalıbı üretilmeden evvel plastik ürün özellikleri, kalıplama metodu, kullanılacak makine ve tezgahlar ile tasarım ve kalıp seti konusunda gerekli analiz ve araştırmalar yapılmalıdır. Tecrübesiz ve sadece rant amaçlı yapılan üretimler; kalıbın ömrünün kısa olması, istenilen ürünün formunda bozukluk, ürün kalitesinde düşüklük ve hepsinden öte zaman ve sermaye kayıplarına yol açacaktır. Bu sebeple enjeksiyon kalıp üreticisinin seçimi büyük önem arz etmektedir.

Enjeksiyon Kalıbı Nasıl Yapılır?

Kalıp yapılmadan önce kalıbı yapılacak ürünün doğru bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Hammadde, şekil, boyut, yolluk tercihi ve günlük üretim miktarı ile ilgili gerekli veriler elde edildikten sonra tasarım aşamasına geçilir. En verimli düzeyde çalışacak şekilde kalıp tasarımı yapılır. Kalıp (erkek) ve (dişi) olarak iki yarımdan oluşur. Her bir yarım kendi bünyesinde bağlama, destek ve tespit plakalarını içerir. Akış analizleri incelenip gerekli düzenleme ve güncellemeler yapıldıktan sonra kalıp seti sipariş edilir. Kalıp setinde en önemli unsurlardan birisi de ürüne uygun hammadde seçimidir. Özellikli ürünler için nitelikli çelik tercih edilir. CAD ve CAM programlamalarından sonra CNC, Torna ve EDM tezgahlarında kalıp işlenir. Merkezleme, kılavuz ve itici pimlerin ile soğutma kanallarının yerleri itina ile işlenmelidir. İşleme süreci tamamlanan kalıplar itina ile toplanır ve gerekli koruyucu önlemlerin alınmasının ardından enjeksiyon makinesine monte etmeye hazır hale gelir.

Enjeksiyon Kalıbı Tasarımı

Enjeksiyon kalıp tasarımı noktası oldukça önemlidir. Enjeksiyon tasarımı esnasında alanında uzman tasarımcılar tercih edilmelidir. Müşterinin tercihine göre kalıp tasarımı elde edilebilir. Kalıp enjeksiyon tasarımı esnasında üç boyutlu programlar tercih edilebilir. Enjeksiyon kalıpları özellikle sağlam ve çelik malzemeden elde edilir. Dayanıklı malzemeden üretilen enjeksiyon kalıpları uzun süre boyunca kullanıma uygundur. Özellikle enjeksiyon kalıp tasarımı sırasında oluşacak ürün boyutlarının doğru alınması gerekmektedir. Özellikle senelik olarak ihtiyacın karşılanması için sayı belirlenmelidir. Müşterinin isteğine göre ürün özellikleri elde edilmektedir.

 

 

Plastik Enjeksiyon Kalıbı Fiyatları

Plastik enjeksiyon kalıbı fiyatları, kalıbın özelliklerine göre değişmektedir. Kalıbın özellikleri, üretilecek ürünün geometrisi, yapısı, yüzey kalitesi ve kalıbın kullanılacağı enjeksiyon makinesine göre belirlenmekte dolayısı le bu faktörler doğrudan fiyata etki etmektedir. Elde edilecek ürünün tasarımı kalıp üretimini yapan firma tarafından doğru olarak belirlenirse fiyatlandırma da daha doğru olacaktır. Plastik malzemeler oldukça çok tercih edilmektedir. Seri olarak üretilen ürünler yıllar boyu kullanılır.

Enjeksiyon Kalıbında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Enjeksiyon kalıbı esnasında birçok anlamda dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. İlk olarak maliyetin belirlenmesi gerekmektedir. Maliyet konusu enjeksiyon için oldukça önemlidir. Özellikle müşterinin tercih ettiği ürüne uygun enjeksiyon kalıp oldukça önemlidir. Ürüne uygun olmayan çelik malzeme seçimi, ürün sayısı ile orantılı olmayan kalıp göz sayısı dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Ürünün desenli veya deseniz olması, parlak veya mat olması da önemli unsurlar arasındadır. Enjeksiyon kalıplama sürecinde alanında uzman tasarımcılar tercih edilmelidir.